danko48
Učenje i razvoj mozga kod deteta u predškolskom uzrastu
Predškolski uzrast je period koji je vrlo uznemiravajući za većinu roditelja i njihovu decu. U periodu od pete, šeste godine, a sve češće i ranije, svet mališana se proširuje van okvira porodice. Značajnu ulogu sada preuzimaju i vaspitači i drugi odrasli mimo porodice. Za razvoj mozga prve tri godine života su od ključne važnosti za formiranje mišljenja i sposobnosti rezonovanja. Mozak nastavlja da raste i uči tokom predškolskih godina i zato je od presudne važnosti način na koji roditelji i vaspitači sarađuju sa decom. U ovom periodu dete uči o sebi i svetu oko sebe, i to učenje se „ugrađuje“ u njegov mozak. Mozak deteta jeste vrlo fleksibilan, lako i brzo može da se adaptira na različite promene i povrede. Određeni okviri ipak postoje u ovom ranom periodu razvoja i oni se ne smeju propustiti, jer je teško nadoknaditi ih. Jedan takav značajan okvir jeste razvoj govora i jezika.

Smernice za razvijanje zdravog mozga kod mališana (dr Džejn Nelsen, mr Čeril Irvin i Rozlin Dafi „Pozitivna disciplina: Za predškolce, Beograd: Leo commerce, 2007)
• Pokažite privrženost, interesovanje i prihvatanje
Nije dovoljno samo voleti dete, ta ljubav mora da se pokazuje svakog dana. Istraživanja pokazuju da deca koja dobijaju toplu, dostojnu, pažnju punu ljubavi proizvode manje kortizola, hormona stresa, i kada postanu uznemirena, mogu mnogo brže da „isključe“ svoje stresne reakcije. S druge strane, deca koja su zlostavljana i zapostavljana u ranim, godinama života sklona su da osećaju više i češće stresnih situacija, i s manje provokacije. Provođenje vremena nasamo s detetom, pokazivanje znatiželje za njegove aktivnosti i razmišljanja će mu pokazati da je voljeno i prihvaćeno, učvrstiće i ojačaće razvoj njegovog mozga.
• Praktikujte umetnost konverzacije
Deca razvijaju jezik tako što dobijaju priliku da govore i da se s njima razgovara. Zato birajte uvek konverzaciju s detetom pre nego što mu ponudite sadržaj televizijskih emisija, jer je televizija pasivna i ne zahteva odgovor od deteta. Navodite ga da samo razmišlja i rezonuje u konverzaciji sa vama.
• Čitajte, čitajte, čitajte
Čitanje i pričanje priča je od velikog značaja još od ranog uzrasta vašeg deteta. Ono stimuliše i razmišljanje i učenje. Budite strpljivi jer mališani uče ponavljanjem. Korisno je i prepričavanje vaših iskustava iz najranijih dana jer se tako izgrađuje bliskost i poverenje, podstiče se slušanje i veština učenja.
• Ohrabrite radoznalost, istraživanje i učenje kroz igru
U predškolskom periodu deca otkrivaju sebe, žele da eksperimentišu sa svojim interesovanjima i sposobnostima. Pružite detetu priliku da eksperimentiše unutar raznih aktivnosti i tako ćete im izgraditi osećaj samopoštovanja i sampouzdanja.
• Ograničite vreme za gledanje televizije
Vodite računa kakav sadržaj se plasira detetu, ono uči iz materijala koji mu je pružen. Ono ne može da napravi razliku između realnosti i fantazije, pa je veoma značajno da im pružite objašnjenja određenog sadržaja, posebno kada je reč o neprihvatljivom ponašanju i nasilju. Kada god je zgodno postavite pitanje „Šta bi ti uradio da si u toj situaciji?“... Objasnite detetu zašto određeni sadržaj nije dobar za gledanje.
• Koristite disciplinu za učenje, nikada ne postidite niti ponizite dete
Najbolji vid discipline je podučavanje. Deca odlično reaguju na disciplinu punu ljubavi. Takva disciplina ohrabruje i podstiče zdrav razvoj mozga, nasuprot kažnjavanju i ponižavanju deteta.
• Prepoznajte i prihvatite jedinstvenost vašeg deteta
Deca uče o sebi i svetu oko sebe posmatranjem i slušanjem, s toga su bitne poruke koje dobijaju od roditelja i vaspitača. Prihvatite dete onakvim kakvo jeste, izgrađujte njegov osećaj samospoznaje i vrednosti. Time ga podstičete da ceni svoje posebne kvalitete i sposobnosti. Učite ga da ima hrabrosti da pokuša nove stvari jer mu to obezbeđuje da se lako nosi sa pritiscima i izazovima u životu.
• Pažljivo birajte vrtić i budite u toku sa dešavanjima u njemu
Od velike važnosti je okruženje u kome boravi vaše dete. Neophodno je da vaspitači znaju šta je sve neophodno i potrebno za zdrav razvoj vašeg deteta.
• Pazite na sebe
Odvojte vreme za sebe, za trenutke u kojima ćete uživati, jer takvi ispunjeni dobrom emocijom i energijom ćete se detetu posvetiti na kvalitetan način i naučiti ga da ceni i vas i sebe.
Autor:
Maja Mančić,psiholog
PU Baby Palace Andjela, Bregalnička 9